a
a
Weather:
city not found
HomeUncategorizedKenar Kaplama Malzemeleri

Kenar Kaplama Malzemeleri

Avrupa’ da yonga levha üreticileri artık, levhayı mümkün olduğunca yarı işlenmiş bir halde satmaktadırlar. Teknolojinin gelişmesiyle üreticiler levhalarını ya ham ancak belirli ölçülerde kesilmiş veya işlenmiş olarak örneğin melamin kaplı, postforming veya softforming (kenar işlem) yapılmış halde pazara sunmaya çalışmaktadırlar. Kenar kaplama malzemeleri; ahşap kaplama, masif çıta, polivinilklorür kenar bantları ve lamine levhalardır.

Ahşap Kaplama

Kesme kaplama levhalarının dilinmesiyle elde edilen bu kaplamalar halen ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Yüzeyi kaplama ile kaplanmış yongalevhaların kenar kaplamaları da buna uygun şekilde ahşap kaplamadan yapılmaktadır. Bu kaplamalar iki şekilde, parça veya rulo halinde bulunabilir.

  1. Çalışılacak yongalevhanın kalınlığına göre tabii kaplamadan kenar kaplama malzemesi 12, 15, 25, 30 (mm) gibi istenilen genişlikte ve istenilen uzunlukta parçalar halinde hazırlanır. Kenar kaplama makinalarına yerleştirilen bu parçalar otomatik olarak birer birer geçen yongalevhaların kenarlarına uygulanır. Parça halindeki kaplama ile gerek düz, gerekse sofi profilli kenarlar kaplanabilir.
  2. Muhtelif genişliklerde hazırlanan tabii kaplama bandı ruloya sarılarak da kullanılabilir. Ahşap kaplama ile işlenen kenarların kaliteli bir görünüme sahip olması için kaplama makinalarmda band zımpara ve fırçalama üniteleri bulunur. Ahşap kaplama kalınlığı 1.5-3 mm olmalıdır.

Masif Çıta

Levha kalınlığına uygun olarak muhtelif genişlikteki masif çıta, makina tiplerine göre 6, 8, 12, 20 (mm) kalınlıklarda kenar kaplama malzemesi olarak kullanılır. Ahşap kaplamda da olduğu gibi temiz bir kenar elde etmek için her ne kadar kenarlar makinalarda zımparalanıp firçalanabiliyorsa da masif çıtanın da kalite sınıfi yüksek (özellikle düzgün lifli) olması gerekir.

Polivinil Klorür(PVC) Kenar Bantları

Avrupa’da kullammı artık iyice yaygınlaşan ve memleketimizde de yavaş yavaş dikkati çeken PVC kenar kaplama malzemeleri en çok 0.4 ile 3.5 (mm) kalınlıkta olan rulolar halinde k.ullanılınakta. Özellikle estetik görilnümünün ön plana çıktığı mutfak, banyo ve büro mobilyalarında kn11aodao PVC kenar bandları muhtelif renklerde olabildiği gib kalın tipleri çift renkli de olabilmektedir. PVC malzemeyle de yine düz veya sofi profiller yapılabilmekte olup, kenar kaplama makinalarmdaki “sıyırıcı” ve “firçalama” ünitelerinin yardımıyla temiz bir görünüm de elde edilmektedir.

Lamine Levhalar

Sonsuz bir bant halinde elde edilen ve arka yüzeyleri ham veya tutkalı olan lamine levhalar da kenar kaplama malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Arzu edildiği takdirde kurutma işleminden sonra lamine levhaların üzerine cilalama da yapılabilir.

 

No comments

leave a comment