a
a
Weather:
city not found
HomeUncategorizedMobilya Nedir?

Mobilya; masif ağaç veya ağaç malzemelerin (Yongalevha, lif-levha, kontrplak, kontrtabla ve kaplama vb.) ve metallerin, çeşitli şekiller verilmek üzere birçok işlemlerden geçirilmesi; koruyucu, güzelleştirici üstyüzey işlemleri yanında tekstil, sentetik deri, yapay sünger ve diğer tamamlayıcı gereçlerle (vida, cam, mermer, yay vb. gibi montaj ve döşeme malzemeleri ile) işlevsel ve estetik özellikler kazandırılarak, konut, büro, otel, lokanta ve okul vb. yerlerde kullanılmak üzere yapılan; sabit yada hareket ettirilebilen (masa, sandalye, koltuk, kanepe, mutfak dolabı, gardrop, karyola, komodin, şifoniyer, kütüphane vs.) dayanıklı tüketim ürünleridir. Mobilya, oturma, yemek yeme, çalışma, yatma vb. işlerin yapılmasında kolaylık ve rahatlık sağlayan, parçaların büyük çoğunluğu masif, lifli, yongalı ve tabakalı ağaç malzemeden yapılan taşınabilir veya sabit olarak kullanılan esyalardır.

Mobilyalar gruplandırılmıştır. Bunlar; görevlerine, kullanım durumlarına, yapılarına, kullanım amacına, stillerine, malzemesine ve üstyüzey işlerine göre mobilya olarak gruplandırılmaktadır.
Mobilya piyasasında mobilya isimleri şöyle oluşmaktadır: Mobilya üniteleri yanyana, üst üste uyumlu ve bağımlı geçişi sağlanarak biçimleniyorsa modüler mobilya, biçimlendiği coğrafi bölge tarzında üretilmişse İngiliz, İtalyan, İskandinav mobilya, Mobilya elemanları, sıcak buhar ve basınç etkisinde, uygun kalıplar yardımıyla bükülerek biçimlendiriliyorsa bükme mobilya, Üretildiği malzeme türüne göre bronz, meşe, ceviz, maun veya bambu mobilya, Laminasyon tekniği ile lamine ve ağaç malzemelerin biçimlendirilmesi sonucu üretilenlere lamine mobilya, birkaç amaca hizmet verecek şekilde imal edilene fonksiyonel mobilya, mekanlara göre biçimlendirilmişse mutfak mobilyası, salon mobilyası, yatak odası mobilyası vb. şekilde, endüstri dönemi öncesi ve sonrası stile göre üretilir klasik veya modern mobilya denilmektedir.

No comments

leave a comment