a
a
Weather:
city not found
HomeUncategorizedMutfaklarda Çalışma Merkezleri

Mutfaklarda Çalışma Merkezleri

Bir mutfak ünites düzenlenmiş raflar, tezgah, dolaplar ve işlerin yapılmasını sağlayan bir grup aletin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu ünite, dört çalışma merkezinden yani bir yiyeceğin hazırlanmasında gerekli olan aktivitelerin yapıldığı dört merkezden oluşur. Bunlar; hazırlama, pişirme, yıkama ve servis merkezleri: Bir mutfakta bu merkezlerin varlığı planlanmış olsun veya olmasın, bu merkezler çalışma aktiviteleri içinde her zaman bulunmaktadırlar.

Randıman bakımından, aletlerin kullanımlarında faydalı olabilmesi için, mutfağın mümkün olduğu kadar iyi bir şekilde diz.aynlanması arzu edilir. İyi ayrılmış bir merkezdeki aletler, kendi aralarında ayrılmam.alı ve diğer merkezlere tanzim edilmemelidir. Yer ekonomikliği için, aynı rafları kullanan ve fonksiyonları birbirine yakın olan merkezler birleştirilebilir. En yaygın birleştirme şekli, hazırlama-yıkama ve pişirme ve servis merkezleri şeklindedir. Başka çeşit birleştirme de yapılabilir. Örneğin, hazırlama merkezi tek başına olur, yıkama merkezi pişirme-servis merkezine birleştirilebilir.

Yer ekonomisinin önemli olduğu mutfaklarda, bazen bir merkeze ait dolapların ortak kullanılması gerekebilir. Bu pek fazla arzu edilmez. Fakat bu durum kaçınılmaz ise, dolapların mümkün olduğu kadar merkezlerin ana kısımlarına yakın tutulması gerekir.

Çalışma merkezlerinin mutfakta sıralanması ise, sağdan sola, hazırlama, yıkama,
pişirme ve servis merkezleri olarak yapılmalıdır.

Hazırlama Merkezi

Bu merkez, salata, tatlı ve fırında pişen yiyeceklerin hazırlanması aktivitelerini içerir. Çekmece ve dolaplarda; karıştırma kapları, kaşıklar, ölçme kapları, elek, çırpma makinası, rende, oklava, fırın tepsileri ve cam kaplar bulunur. Yiyeceklerin taze halde saklanması için kullanılan buzdolabınında bu merkezde bulunması faydalıdır.

Yıkama Merkezi

Yiyeceklerin ve kullanılan malzemelerin yıkanmas ıslatılması ve su ilavesi gibi aktivitelerin gerçekleştirildiği merkezdir. Buradaki çekmece ve dolaplarda; yıkanması gereken yiyecek ve malzemeler, buzdolabına yerleştirilmesine gerek duyulmayan sebze ve meyveler, kahve finc çaydanlık, uzun saplı tencereler, süzgeçler, bıçaklar, yıkama ve temizleme malzemeleri ve çöp kutusu bulunur. Yemek takımı ise hem burada hemde yemek odasında bulunabilir.

Pişirme Merkezi

Genelde pişirme işlerinin gerçekleştirildiği merkezdir. Bu merkezde dolap ve çekmecelerde; pişirmede kullanılan tencere, tava ve kapakları, karıştırma kaşıklan, patates soyucusu, kepçe, konserve sebzeler ve kaynatılmış su kul1amlarak hazırlanan yiyecekler (çay, kahve, makarna) bulunur. Ocak da bu merkezde bulunur.

Servis Merkezi

Masalara yiyeceklerin servisi ile ilgili işlerin yapıldığı yerdir. Diğer merkezlere benzemez ve spesifik aletler içermez. Fakat pişirme merkezi ve buzdolabı ile yakın ilişkisi vardır. Dolap ve çekmecelerde elektrikli ekipmanlar (tost makinesi, ızgara gibi) ve hazır yiyecekler (kek, ekmek, kraker, büsküvi gibi) bulunur.

previous article
next article
No comments

leave a comment